www.mamboteam.com
Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski w Krakowie Advertisement
Start arrow Aktualności arrow Z ostatnich dni arrow Zmarł Jan Gąsienica - zasłużony działacz PZG
03.10.2022.
 
 
Menu główne
Start
Aktualności
Linki
Napisz do nas
Szukaj
PZG Kraków
Z życia Oddziału
Władze
Działalność
Koła - adresy
Koła - władze
Praca biura OM PZG
Napisz do nas
Wiadomości
Z życia wzięte
Prawo
Medycyna
Edukacja
Kultura
Sport
Turystyka
Rozrywka - Ciekawostki
Nowe Technologie
Wywiady
Felietony
Adresy
Koła Terenowe PZG
Szkoły
Koła zainteresowań
Zakłady
Kursy walut NBP
Indeksy GPW

Serwis monitoruje:

statystyka


web stats stat24

Zmarł Jan Gąsienica - zasłużony działacz PZG PDF Drukuj Email
15.03.2017.

W Gdańsku w wieku 89 lat zmarł Jan Gąsienica. Był zasłużonym działaczem Polskiego Związku Głuchych i Ruchu Spółdzielczego.

Msza św. żałobna za śp. Jana Gąsienicę odprawiona zostanie w dniu 16 marca o godz. 11.00 w kościele Garnizonowym przy ul. Sobótki w Gdańsku Wrzeszczu. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia, bezpośrednio po Mszy św. na Cmentarzu Srebrzysko  (kondukt żałobny od bramy głównej o godz. 12).

Udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych w Warszawie, Oddziału Pomorskiego PZG oraz Członkowie i działacze Koła Terenowego PZG w Gdańsku. Obecni będą przedstawiciele organizacji pozarządowych. Stowarzyszenia: Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół EFFETHA, Osób z Wadą Słuchu CISZA z Gdyni oraz Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej.

Mszy św. koncelebrowanej, tłumaczonej na język migowy przewodniczyć będzie ks. prałat Stanisława Łada diecezjalnym duszpasterz osób niepełnosprawnych.

Podczas  uroczystości pogrzebowych przeprowadzona będzie kwesta na rzecz podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. ks. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.


Gąsienica Jan urodził się w 1928 r. w Skomielnej Białej położonej w województwie małopolskim. Pochodził z Zakopiańskiego Rodu Gąsieniców. W poczet członków PZG przystąpił w 1951 r.

Działacz Polskiego Związku Głuchych zajmował liczne funkcje społeczne w tym m.in.: Sekretarza Komisji Rewizyjnej Koła Terenowego PZG w Nowym Targu i Zakopanem, Z-ca Prezesa i Skarbnika Koła Terenowego PZG w Zakopanem, Z-ca Prezesa Koła Terenowego PZG w Gdańsku, Sekretarza Rady Klubu Zakładowego przy Spółdzielni Inwalidów Bałtyk w Gdańsku.

Społecznik, odznaczony m.in. Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Głuchych w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju PZG i rehabilitacji inwalidów słuchu. Uchwałą Prezydium Naczelnej Rady Spółdzielczej wyróżniony został Odznaką Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego. W roku 1984 uchwałą Rady Państwa odznaczony Medalem 40- lecia Polski Ludowej. Członek NSZZ Solidarność. Zaangażowany w rozwój i działalność duszpasterstwa głuchoniemych.

Gąsienica utracił słuch w młodości. Przez lata niestrudzenie pracował społecznie na rzecz środowiska osób niesłyszących. Dał się poznać jako człowiek życzliwy, pełen optymizmu i pogody ducha Pomagał głuchym i niedosłyszącym we wszelkich sprawach życiowych. Był blisko nich. Służył pomocą jako tłumacz języka migowego w załatwianiu urzędowych formalności, a także jako przewodnik po górskich szlakach.

Silnie zaangażowany w życie Kościoła. Od ponad czterdziestu lat związany z duszpasterstwem osób głuchoniemych dla których Msze św. w języku migowym dzięki życzliwości biskupa gdańskiego do dnia dzisiejszego są odprawiane m.in. w kaplicy seminaryjnej Wyższego Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie.

W swoich wspomnieniach często powracał do osoby Romana Petrykiewicza, współzałożyciela Polskiego Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół oraz Polskiego Związku Głuchych. Mówił o udziale w Międzynarodowym Kongresie Głuchoniemych... ludziach, którzy kładli podwaliny po PZG. Często wspominał swoich kolegów i koleżanki m.in. Juliana Muchę z Krakowa, Wolskiego z Nowego Targu. Marię Bundę z Bukowiny Tatrzańskiej. Mocno związany z Terenowym kołem w Zakopanem uczestniczył w jego jubileuszu 50-lecia.

Cześć jego pamięci!

 

 

 

Zmieniony ( 15.03.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Sonda
Jak oceniasz nowy kanał YouTube?
 
 
baner turysta
Top! Top!